środa, 17 września 2014

Płyta poślizgowa

Chyba najciekawszym elementem każdego szkolenia z techniki jazdy samochodem jest nauka wychodzenia z poślizgów. Czymże jednak by ona była bez dobrze przygotowanej płyty poślizgowej?

Z treningiem poślizgu kontrolowanego nie ma problemu zimą gdy spadnie śnieg. Warto wówczas nawet na własnym podwórku przy małej prędkości wcisnąć ostro hamulec i poczuć jak koła się ślizgają. Szczególnie na początku zimy warto wykonać takie ćwiczenie by oswoić się ze zmianą przyczepności. Co powinniśmy jednak robić w pozostałe dni roku? W końcu poślizg może zdarzyć się nam po deszczu, na opadłych liściach lub nawet na jezdni przysypanej piskiem.
Pomocą wówczas służy nam płyta poślizgowa. Jest to fragment toru lub placu do szkolenia pokryty specjalną farbą oraz zmoczony obficie wodą. Efekt może nie jest taki jak np. w trakcie gołoledzi ale na pewno dużo bardziej realistyczny od trolei. Płyta ta może być prostokątna (do ćwiczenia hamowania awaryjnego), być wycinkiem okręgu (do ćwiczenia panowania nad samochodem w zakręcie) lub kombinacją tych wariantów. Ważne jest również aby w jej sąsiedztwie nie było żadnych elementów w które mógłby uderzyć samochód. Dodatkowo jest ona coraz częściej wyposażona jest w tzw. szarpak czyli element płyty który po najechaniu na niego "szarpie" tylną oś samochodu na boki wywołując sztucznie poślizg. Dzięki takiej infrastrukturze każdy może w bezpieczny sposób uczyć się jak radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach.
Choć takie płyty poślizgowe są bardzo przydatne w szkoleniu kierowców wciąż jest ich w Polsce bardzo mało. Dzięki nowym przepisom powstają jednak w całym kraju Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy wyposażone w ten moduł. Z założenia szkolenia na nich będą musiały odbyć osoby które niedawno uzyskały prawo jazdy. Ponadto istnieje również kilka prywatnych firm które od lat szkolą kierowców w tym zakresie i mają już duże doświadczenie.
Ciekawostką natomiast jest to co dzieję się w Łodzi. Zrodził się tam pomysł aby w ramach budżetu obywatelskiego wybudować w mieście MotoPark Łódź. Składać się on ma z profesjonalnego toru kartingowego oraz właśnie płyty poślizgowej. Trzymam za organizatorów kciuki i zachęcam do śledzenia ich poczynań na fb: facebook.com/MotoParkLodz a wszystkich Łodzian zachęcam do oddania swojego głosu na ten projekt.

4 komentarze:

 1. Szkoda że jak ja zdawałem takiej płyty nie było bo bym sobie pośmigał bokiem. Ale fajnie że dodali to bo jednak dużo się naczymy o aucie w takim poślizgu też trzeba umieć manewrować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę poszukać takiej płyty w okolicy i jechać się spróbować. Nauki nigdy za wiele ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwi mnie fakt że do dziś nic się nie ruszyło w tej kwestii, narobili hałasu, miało to być na egzaminach i w szkołach jazdy i co ? Nie ma nic po dziś dzień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czemu cię to tak dziwi ? To polska :D Tutaj jak coś zapowiedzą w jednym dziesięcioleciu, zaczyna wchodzić w kolejnym. Żadna nowość :D

  OdpowiedzUsuń