poniedziałek, 28 lipca 2014

Płynność jazdy

Jest to element jazdy który jest przez kierowców często ignorowany. Na kursie jest zbyt mało czasu aby należycie nauczyć tego przyszłych kierowców a po otrzymaniu upragnionego prawa jazdy sami nie przykładamy się do doskonalenia swojej techniki. Nie zdajemy sobie przy tym sprawy na jak wiele spraw wpływa nasza płynność jazdy. 

Spróbujmy przybliżyć ważniejsze z nich.
Spalanie
Dzięki płynnej jeździe zużywamy mniej paliwa. Łagodniejsze przyśpieszanie, oraz hamowanie silnikiem zamiast używania hamulców zmniejsza wyraźnie spalanie, zwłaszcza w trakcie jazdy po mieście. Płynność jazdy jest jedną z podstawowych zasad ecodrivingu.
Komfort jazdy
Nagłe skręty, hamowania czy brak płynności przy zmianie biegów wpływają niekorzystnie na odczucia pasażerów w trakcie jazdy. Kierowca jest bardziej świadomy ich wystąpienia, bardziej się na nie przygotowuje w związku z czym odczuwa je znacznie mniej dotkliwie. Pasażer niestety nie ma tego komfortu, on woli cieszyć się widokami a "wybryki" prowadzącego samochód są dla niego niemal zawsze niemiłym zaskoczeniem.
Płynność ruchu
Nasze zachowanie na drodze, szczególnie w ruchu miejskim ma duży wpływ na innych uczestników ruchu. Nasze nagłe przyśpieszenia, ostre hamowania czy nerwowe ruchy kierownicą mogą spowodować podobne zachowanie u kierowców jadących za nami, jednak są one dodatkowo spotęgowane opóźnionym czasem reakcji. Ostrożny uczestnik ruchu widząc co wyczynia auto jadące przed nim będzie zaś starał się zachować większy dystans niż normalnie co może spowodować np zwiększenie zakorkowania ulic.
Bezpieczeństwo na drodze
Nagłe wykonywanie wszelkich manewrów może prowadzić również do nadsterowności oraz podsterowności, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Odsyłam do wcześniejszych artykułów na ten temat w celu poznania błędów jakich należy uniknąć aby nie wpaść w poślizg.
Zużycie samochodu
Jeżdżąc płynnie oszczędzamy wiele elementów samochodu. Szczególnie dotyczy to opon, elementów ciernych hamulców ale również układu kierowniczego, zawieszenia a nawet bloku silnika. Dbanie o zużycie samochodu wpływa na jego trwałość a w związku z tym na koszty jakie poniesiemy u mechanika.
Prestiż
Jeżdżąc płynnie sprawiamy wrażenie dużo lepszego kierowcy, jesteśmy bardziej zrelaksowani a pasażerowie widząc nasze opanowanie i pewność siebie czują się bezpiecznie i mają do nas większe zaufanie jako do kierującego pojazdem.

Pamiętajmy, że aby jeździć płynnie, nie tylko w mieście musimy przede wszystkim przewidywać co stanie się za chwile na drodze. Dlatego zachęcam do przeczytania postu o obserwacji drogi. Jesteśmy wówczas w stanie zareagować odpowiednio wcześniej a dzięki temu mniej gwałtownie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz