wtorek, 15 lipca 2014

Jak zapinać pasy

Już ponad 50 lat minęło odkąd Volvo wprowadziło na rynek pierwsze 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Mimo to do dziś wielu ludzi nie potrafi zapiąć ich poprawnie. Pomijam tu tak skrajne przypadki jak przełożenie pasa piersiowego "pod ręką".
Przede wszystkim zacząć należy od poprawnej pozycji na fotelu. Uda mają swobodnie leżeć na siedzeniu a plecy w całości przylegać do oparcia. Wówczas zapinamy pas. Jego część biodrowa powinna ciasno przylegać do ciała, tak abyśmy nie mogli się za nadto wiercić. Pas musi nas trzymać nie za brzuch ani za uda lecz za wystające kości biodrowe. Wówczas nie jest to w żaden sposób uciążliwe a w razie wypadku chroni najlepiej- nie narażamy na zgniecenie zarządów wewnętrznych a w przypadku dachowania pas utrzymuje nas w fotelu. Część piersiowa natomiast opierać się powinna przede wszystkim o klatką piersiową i przechodzić przez mostek. Ważne jest aby nie miała ona kontaktu z szyją, ani nie opierała się o ramie.
Jak sobie z tym szybko i sprawnie poradzić? Podczas wsiadania wciskamy się dobrze w fotel, zapinamy luźno pas i ściągamy  jedną ręką jego dolną część tak aby oparła się o kości biodrowe (zimą należy podwinąć pas pod kurtkę). Następnie układamy pas piersiowy i korygujemy jego położenie na barku. Schemat ten szybko wejdzie nam w nawyk a w przyszłości może uratować nasze życie lub zdrowie.
Na koniec polecam film. Oto co się stanie gdy jadąc po mieście pasów nie zapinamy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz