wtorek, 22 lipca 2014

Żniwa

Mamy koniec lipca- czas żniw. Na drogi zwłaszcza te lokalne na wsi wyjeżdżają rolnicy: kombajnami i traktorami z przyczepami oraz innym sprzętem. Jest to też niestety czas wakacji- wielu kierowców którzy na co dzień poruszają się tylko w mieście wyrusza na urlopy poruszając się często po lokalnych traktach.
W tym czasie szczególne niebezpieczne jest omijanie oraz wyprzedzanie kombajnów. Pamiętajmy, że jego kierowca zdaje sobie sprawę ze swoich rozmiarów i chętnie nas przepuści, choć nie zawsze dostrzeże nas na drodze. Warto pokazać mu się w lusterku i poczekać z wyprzedzaniem aż zjedzie on na bok i zrobi nam miejsce (gdy tylko będzie to dla niego możliwe). Nie wyprzedzajmy jednak wówczas "na pewniaka" gdyż może okazać się, że kierujący kombajnem nie przepuszcza nas lecz pojazd jadący z naprzeciwka. W sytuacji takiej należy przed wyprzedzeniem zachować pewien dystans tak, abyśmy w momencie gdy zauważymy pojazd jadący z przeciwnej strony mieli miejsce na szybką ucieczkę.
Uważać należy także na całe wolnobieżne zespoły pociągowe. Traktor i 2 przeładowane przyczepy z niesprawnymi światłami to widok wciąż spotykany na polskich drogach. Wyprzedzając je musimy być szczególnie ostrożni na terenie zabudowanym lub w pobliżu pól na których prowadzone są prace. Kierowca takiego zespołu potrafi często skręcić niemal bez ostrzeżenia zajeżdżając wyprzedającemu pojazdowi drogę. Warto mieć wówczas rękę w pogotowiu do użycia klaksonu a nogę gotową do hamowania. 
Występują również przypadki gdy przeładowana słomą przyczepa podskoczy na wyboju i spadnie z niej kilka kostek słomy prosto na nasze auto. Dlatego jeśli nie mamy możliwości szybkiego wyprzedzenia traktora zachowajmy odpowiedni dystans i nie jedźmy na zderzaku
Należy również zwrócić uwagę na pojazdy zawracające na polach tuż przy drodze. Zdarza się bowiem, że kierowca korzysta z fragmentu jezdni do zawracania lub tył kombajnu albo maszyny zawieszone na traktorze zachodzą na pas ruchu. Niestety operatorzy takich maszyn często nie zdają sobie z tego sprawy i nie uważają na pojazdy poruszające się po drodze.
Na koniec zachowajmy ostrożność na wąskich krętych drogach. Za każdym ślepym zakrętem może jechać kombajn lub skręcać traktor z przyczepą. Nie warto kończyć wakacyjnego wyjazdu na czołowym zderzeniu...

1 komentarz:

  1. Ten moment jest najgorszy. Rolnicy skutecznie utrudniają życie na drogach :/

    OdpowiedzUsuń